Mit is jelent a CBD/CBG?
Ha az ember meghallja az „onkológia” szót, a gyomra is összeszorul. A legtöbb ember fejében negatív vélemény formálódik a szó hallatára. Sajnos be kell látni, hogy nem az onkológiáról jön ki a legtöbb gyógyult beteg, a halálozási arány borzalmasan magas.
Emiatt az onkológiába vetett bizalom nagyon megosztó.
Egyértelmű tény, hogy a beteg megpróbál mindent megtenni gyógyulása érdekében.
Emiatt a legtöbb beteg az alternatív terápiák felé fordul és inkább szavaz neki bizalmat, sem mint az onkológiának.
Az alternatív terápiák orvosi szemmel gyakran tűnnek „kuruzslásnak”, hiszen ma már annyi csodaszer van a piacon, melyek gyógyulást ígérnek, mint égen a csillag.
Nem minden arany, ami fénylik!
Ezen mondás az alternatív terápiákra kifejezetten érvényes: a legtöbbjük csak átverés és haszonszerzésre épül.
Lévén, hogy alternatív terápiákról van szó, így a legtöbb esetben nagyon kevés klinikai adat érhető el róluk, vagy éppen tudományos kutatási anyag. Az orvostársadalom pontosan emiatt szkeptikus ezen alternatív terápiák hatékonyságával kapcsolatban.
Szerencsére a CBD/CBG-ről számos kutatási anyag elérhető már, bár még a területről és a Cannabis növényben található molekulákról, valamint azok élettani hatásairól keveset tudunk.
A Cannabis növényben több, mint 130 aktív molekula található, ezekből csak alig néhányat ismerünk jól vagy jobban.
A főbb molekulák, azaz fitokannabinoidok: THC – Tetrahidrokannabinol, CBD – Cannabidiol, CBG – Cannabigerol , CBC – Cannabichromene, CBN – Cannabinol.
Amit viszont már a 90-es évek óta tudunk: van egy saját belő endokannabinoid rendszerünk (ECS), ami nem más, mint a boldogság központunk.
Az endokannabinoid rendszer az emlősök agyában, illetve a központi és perifériás idegrendszerre lokalizálódik.
Az ECS kémiai jelek és sejtreceptorok hatalmas hálózatát foglalja magában, amelyek sűrűn el vannak helyezve az agyunkban és a testünkben. Az agyban található „kannabinoid” receptorok – a CB1 receptorok – az agy számos más receptor típusát felülmúlják. Úgy viselkednek, mint a közlekedési rendőrök, hogy szabályozzák a legtöbb más neurotranszmitter szintjét és aktivitását. Így szabályozzák a dolgokat: azonnali visszajelzéssel, fel- vagy lekapcsolva annak a rendszernek az aktivitását, amelyet szabályozni kell, legyen az éhség, hőmérséklet vagy éberség.
E receptorok stimulálására a szervezetünk endokannabinoidoknak nevezett molekulákat termel, amelyek szerkezetileg hasonlítanak a kannabisz növény molekuláihoz. Az első felfedezett endokannabinoidot anandamidnak nevezték el a szanszkrit ananda, azaz boldogság szó után. Mindannyiunk agyában apró, kannabisz szerű molekulák lebegnek. A kannabisz növény, amelyet az emberek körülbelül 5000 éve használnak, lényegében úgy fejti ki hatását, hogy eltéríti ezt az ősi sejt gépezetet.
A kannabinoid receptor egy második típusa, a CB2 receptor, főként az immun szövetekben található és kritikus fontosságú az immun működésünk szabályozásában, valamint szerepet játszik a bélgyulladás, a bélösszehúzódás és a fájdalom modulálásában gyulladásos bélbetegségek esetén. A CB2 receptorok különösen izgalmas célpontjai a gyógyszerfejlesztésnek, mivel nem okoznak a kannabiszhoz társuló kábulatot, amit a CB1 receptorok stimulálása okoz (ami gyakran nemkívánatos mellékhatás).
Hogyan kapcsolható össze a fitokannabinoidok, az endokannabinoid rendszer és a rák?
Nézzük meg elsősorban, hogy a daganatok milyen jellegzetes tüneteket és mellékhatásokat tudnak okozni:
- Általános: hirtelen fogyás, általános állapot drasztikus romlása, gyengeség, levertség, feszültség, étvágytalanság, depresszió, vérképi eltérések, fájdalom, gyulladás, váladékozás az érintett területen, stb.
- Daganat-specifikus tünetek: rekedtség, véres széklet/vizelet/köpet, puffadás, májmegnagyobbodás, sárgaság, nehézlégzés/fulladás, szédülés, elnyúló fejfájás, kettős látás, mozgáskoordinációs zavar, stb.
Palliatív hatás:
itt nem másról van szó, mint tüneti terápiáról, azaz a daganat, illetve az esetleges onkológiai kezelések által kiváltott tünetek és mellékhatások csökkentése vagy azok teljes megszüntetése (remisszió).
Ismertebb általános hatások:
- Fájdalomcsillapító
- Szorongáscsökkentő, antidepresszáns
- Antibakteriális,
- Hányáscsillapító,
- Gyulladáscsökkentő,
- Immunszupresszív,
- Idegvédő (Neuropathia)
- Antiepileptikus, görcsoldó,
- Antioxidáns,
- Étvágyfokozó,
- Hörgőtágító,
- Vérnyomás és vércukorszint csökkentő,
- Relaxáló (alvásproblémák kezelése).
Daganatellenes hatás:
In vitro és in vivo is már bizonyított tény, hogy a fitokannabiboidok rendelkeznek antitumor hatással, tehát képesek a daganatos sejtek osztódási, jelátviteli folyamatait szabályozni vagy éppen meggátolni – ezzel a daganat sejt pusztulását elérni.
- Emlődaganat,
- Hasnyálmirigy daganat,
- Tüdődaganat,
- Agydaganat,
- Gyomor-és bélrendszeri daganat,
- Prosztatarák,
- Vérrák,: Leukémia és Myeloma,
- Bőrrák.
A terület viszont még annyira új, hogy jelenleg is sok olyan pont van, ami szürke zóna számunkra és nem tudjuk az összes szabályzó folyamat mögött álló biológiai mechanizmust:
- Autofágia és apoptózis indukálása,
- Sejt invázió, migráció és életképesség gátlása, sejtciklus gátlása,
- Génexpresszió szabályozása (ID-1, PD-L1, HER2/eGFR, ACE2, stb.),
- Jelátvitel szabályozása (mTOR, MAPK, TRK, ERK, stb.).
Mint láthatjuk a daganat kontra szervezet által kiváltott tüneteket és mellékhatásokat, valamint a fitokannabinoidok szervezetre gyakorolt élettani hatásait, egyértelműen látható, hogy bizony nagyon sok az átfedés: hatás-ellenhatás.
Pontosan ezért nem szabadna elzárkózni az alternatív terápiák alkalmazásától az onkológiában. Megfelelő szakmai hozzáértéssel és egy helyes alkalmazással csodás dolgokat lehet velük elérni. A hazai onkológiai rendszer viszont sajnos erre még nem érett még.
Immáron több, mint 5 éve küzdök azért, hogy az alternatív terápiák megítélése és azok elfogadása jobb lehessen idehaza. Lassan törik meg a jég, de nem reménytelen.
Remélem hamarosan elérjük, hogy a hazai orvostársadalom is rutinszerűen fogja alkalmazni kiegészítő kezelésként az alternatív terápiákat, köztük elsősorban a Cannabis növényből származó kivonatokat.
Ez az anyag nem másolható teljes egészében vagy eredeti formátumban a szerző engedélye nélkül.